
<
Vetterli Stutzer .41 Swiss Rimfire – 10,4×38 mm
Dnes jsme měli na programu zkoušku střelby z historické zbraně Vetterli. Ještě je třeba zvýšit mušku, aby střelba šla na flek.
Historie pušky, je převzata z webu prodejce www.panzer.cz (děkujeme Ondrovi). Puška následně úspěšně prošla zkušebnou a je opatřena skrytými značkami (děkujeme www.zbranenaobjednavku.cz – Jarda). Značky jsou tak skryté , že bylo pro nás obtížné je vůbec najít 😊 – SUPER – puška není zhyzděná moderním označením.
Pušek mají k dispozici ještě asi 3 ve verzi M.78, takže kdo ze členů bude mít zájem, může si vystřelit, případně pušku zakoupit. Je to kategorie D, takže platí i pro členy bez zbrojního průkazu, puška projde zkušebnou, takže může na střelnici. Náboje je nutné přebíjet.
Historie pušky (převzato z webu dodavatele pušky www.panzer.cz):
Johan Friedrich Vetterli se narodil 21.08.1822 ve švýcarském městě Wagenhausen. Puškařskému řemeslu se vyučil u známého mistra Schneevogta. Později pak pracoval ve zbrojovce v Saint-Ettiene v Paříži a později pak také v Londýně.
Získané zkušenosti pak uplatnil ve zbrojním oboru a to zejména od roku 1865, kdy se stal ředitelem zbrojovky SIG Neuhausen. Za zmínku z jeho konstrukčních návrhů stojí model klínového závěru pro děla, který se používal v několika armádách. Dále pak konstrukce pušek Vetterli 1869 a 1881.
Při konstrukci pušky Vetterli model 1869 se Vetterli velmi dlouho zabýval otázkou pušky, která by byla nabíjena za pomoci zásobníku. Nábojové schránky systému Mauser byly ještě hodně daleko od svého zrození a jediný známý podávací systém, který přicházel v úvahu, byl trubkový zásobník umístěný pod hlavní. Vetterli při řešení tohoto problému vycházel z pušky model 66 konstruktéra Winchestera, který využíval pákový mechanismus ke zvedání nábojů z trubkového zásobníku do úrovně nábojové komory. Po mnoha pokusech a úpravách pak konečně vznikla opakovací puška Vetterli model 1869.
V roce 1869 se Švýcarsko stalo první zemí na světě, která zavedla do výzbroje pušky nabíjené ze zásobníku. Na výrobě slavného modelu 1869 se podílelo 9 výrobců a celkem bylo vyrobeno okolo 150 000 kusů těchto pušek. V roce 1871 byl upraven model 1869. Úprava spočívala ve zlepšení podávacího mechanismu a ve zjednodušení závěru. Úprava je jasně viditelná na levé straně rámu zbraně, kde již nyní není umístěna pomocná páka. Dále pak přibylo množství menších úprav jako modifikaci mířidel, zpřesnění tolerancí atd. Tyto konstrukční změny vznikly v důsledku pokusu a zavedení modelu 1869/71 do masové sériové výroby. Postupem času se zbraně dále modifikovali až vznikl i model 1881 s vylepšenou spouští, která se podle dnešního názvosloví nazývá „s napínáčkem“. O toto zlepšení se zasloužil major Schmidt.
Puška Vetterli model 1881 je puška systému opakovacího s trubkovým zásobníkem na 12 nábojů. Tento trubkový zásobník byl umístěn pod hlavní, ukryt v pažbě. Nabíjení se provádělo z pravé strany rámu zbraně. Puška Vetterli 1881 je v ráži 10,4×38 mm známé též jako .41 Swiss Rimfire. Jednalo se o náboje s okrajovým zápalem. Puška měla celkovou délku 132 cm s délkou hlavně 84 cm. Váha této pušky činila 4,5 Kg. Pušky nesly označení 1881 Stutzer a bylo jich vyrobeno 7538 ks na přelomu let 1882-1889.




