Mauser parabela, Sphinx, AR-15 od Antrexu a půjčené STV40.

Dnešní testovací zážitek v Nečichách – 22. září jsme se vydali na trénink do Nečich, abychom otestovali nové přírůstky do naší sbírky zbraní. Možná největším překvapením pro mě byla povedená kopie ČZ 75 od švýcarské firmy Sphinx s názvem Sphinx 2000 ráže 9mm. V kufru jsme měli také Mauser Parabellum ráže 9mm, AR-15 od Antregu ráže 223 a na místě jsme si půjčili krásnou STV 40 v ruské ráži 7,62,54R. Celý den byl jedním slovem skvělý.
Co se týká Sphinxe, osobně jsem s ním moc nekamarádil, ale Mauser v ráži 9mm mě příjemně překvapil. Antreg AR-15 je prostě dokonalá zbraň, kterou si po zakoupení nemusíte upravovat ani nijak ladit a stačí přidat kolimátor. STV 40 byla v krásném stavu a střílení s ní bylo pohodlné, navzdory výkonnému náboji 7,62x54R. Zdroj našich radostí byl www.panzer.cz.
Sphinx 2000
Švýcarská firma Sphinx byla založena v roce 1876 a původně se specializovala na zpracování kovů. V roce 1980 se rozhodla rozšířit své aktivity na výrobu zbraní. Sphinx Systém Limited začala vyrábět pistole na základě licence ČZ 75, což vedlo k vytvoření modelů AT-84 a AT-88. Tyto modely byly později staženy z výroby a nahrazeny modelem Sphinx AT 2000 S, který je považován za jednu z nejvěrnějších kopií ČZ 75. Všechny součásti těchto pistolí byly vyráběny s vysokými standardy kvality a s nízkými tolerancemi. Navíc byly ručně lícovány zbrojíři, což zajišťovalo precizní provedení zbraní. Později přešla firma Sphinx na výrobu modelů série 3000, které byly vyráběny pomocí CNC strojů, což snížilo náklady na výrobu o 66 %. V roce 2010 se firma Sphinx spojila s firmou Kriss Group a společně vytvořily model SDP Compact. Sphinx pistole se staly oblíbené nejen u speciálních jednotek, ale také mezi sportovními střelci. Pistole Sphinx AT 2000 S funguje na principu uzamčeného závěru s krátkým zpětným pohybem hlavně, který se uzamyká ve výhozném okénku závěru. Snížení hlavně probíhá klasickým způsobem typu Browning.
Parabellum
Historie pistole P.08 sahá až do roku 1898, kdy Georg Luger na základě Borchardtovy pistole C93 vytvořil slavnou pistoli Parabellum.
Pistol P.08 byla původně vyráběna firmou DWM, ale od roku 1910 byla vyráběna v královské továrně na pušky v Erfurtu pro německou armádu. Po první světové válce přešla výroba do firmy Simson & Co. v Suhl, která vyráběla pistole až do roku 1933. Poté byla výroba převedena na firmu Mauser, která pokračovala ve výrobě až do roku 1942. Nejvzácnější verzi pistole P.08 vyráběla firma Krieghoff v Suhlu, která byla výhradním dodavatelem Luftwaffe. Během let 1935 – 1945 vyrobila pouze kolem 12 000 kusů, což představuje měsíční produkci firmy Mauser.
Pistole P.08 má uzamčený závěr s krátkým zpětným pohybem hlavně. Uzamčení je zajištěno soustavou pák, které se v okamžiku výstřelu nacházejí v nehybné poloze. K odemčení závěru dochází nárazem středního bodu kloubu do křivkové plochy na těle pistole. Všechny části pistole P.08, s výjimkou střenek, jsou vyrobeny z oceli. Střenky mohou být vyrobeny z dřeva nebo plastu.
V 60. letech 20. století se americký obchodník a zastánce zbraní Sam Cummings pokusil obnovit výrobu pistolí Parabellum po celém světě. Jediná zbývající výrobní linka se nacházela ve švýcarském Bernu ve zbrojovce W+F. Cummings oslovil Dr. Gminder z firmy Mauser, který následně začal jednat se švýcarskými výrobci. V roce 1967 firma Mauser získala výrobní zařízení a začala vyrábět pistole. První generace pistolí se objevila na trhu v roce 1970 a měla většinou hlavně v ráži 7,65 mm Luger o délce 120 nebo 150 mm. Později začala výroba pistolí v ráži 9mm s délkou hlavně 100 mm. O dva roky později byly uvedeny na trh pistole druhé generace, které se vrátily k tradičnímu vzhledu.
STV 40 má hezký odkaz na wiki: https://cs.wikipedia.org/wiki/SVT-40








