Usedli jsme na palubu letadla společnosti Wizz Air, které nás mělo dopravit z pražského letiště na slunný Kypr. Naše dobrodružství začalo večerním odletem v 20:55. Vzdušným koridorem jsme se vzdalovali od Prahy a pomalu se nočním nebem blížili k našemu cíli. S sebou jsme měli pouze batůžky, abychom se vyhnuli poplatkům za odbavené zavazadlo, což nám umožnilo cestovat lehce a bez zbytečného balastu.
Po několika hodinách letu jsme se přistání na letišti v Larnace v 1:20 místního času nemohli dočkat. Když jsme vystoupili z letadla, hned jsme ucítili příjemnou vůni mořského vzduchu a teplý vánek na naší pokožce. Na letišti jsme se rozhodli, že si půjčíme auto od společnosti Budget, abychom měli na ostrově pohodlnější způsob dopravy. Pronájem auta nás vyšel na 6000 tisíc korun, ale ta svoboda a flexibilita, kterou nám poskytovalo, to stálo za to.
Nastoupili jsme do pronajatého auta a vydali se směrem k našemu pronajatému apartmánu, který jsme si rezervovali přes web Booking. Naše útulné ubytování na šest dní pro nás čtyři stálo 15 tisíc korun. Bylo to skvělé místo, které jsme si vybrali pro naši základnu během pobytu na Kypru. Zde jsme se mohli uvolnit, odpočinout si a připravit se na další dobrodružství, která nás čekala.
Samozřejmě jsme se také rozhodli pojistit naši cestu. Společnost Colonnade nám nabídla přiměřenou pojistku za přibližně 1200 korun. Cítili jsme se tak bezpečněji, věděli jsme, že jsme připraveni čelit nečekaným situacím a můžeme se plně soustředit na objevování Kypru.
První den ráno jsme se vydali směrem k městské pláži v Larnace, která lákala svou bílou pískovou pláží a azurovými vlnami Středozemního moře. Cestou jsme si vychutnávali zářivé sluneční paprsky, které pomalu probouzely celou přímořskou promenádu. Jak jsme se přiblížili ke pláži, cítili jsme, jak slaný vzduch nám jemně kadeří vlasy. Svou dekou jsme si vybrali místo na písku a rozložili se. Ponořili jsme se do osvěžujícího moře a plavali v jeho průzračných vlnách. Chvíle strávená na pláži byla dokonalou relaxací a únikem od každodenního shonu.
Navštívili jsme kostel svatého Lazara, který nás především ohromil jak bohatě byl ozdoben zlatem, stříbrem a dalšími drahými kameny. Večerní atmosféra nás přivedla k dalšímu historickému pokladu – Larnackému hradu. Vstoupili jsme branou do pevnosti a prošli se po historickém kamenném podloží.
Když jsme se pokochali panoramatickým výhledem na město a moře, které se nám otevřelo před očima, vydali jsme se na jídlo do místí restaurace, kde jsme ochutnali tradiční Kyperské pokrmy.






Druhý den ráno jsme se probudili s novým dobrodružstvím před sebou – dnes jsme plánovali výlet z Larnaky do Paphos, malebného města na západním pobřeží Kypru. Naladěni na nové zážitky jsme se vydali na cestu, která trvala přibližně hodinu a půl, a postupně se nám otevíraly nádherné výhledy na krajinu tohoto slunného ostrova.
Po příjezdu do Paphos jsme se vydali rovnou k archeologickému nalezišti Mosaic from the House of Aion. Tato starověká mozaika nás ohromila svou krásou a precizností. Byli jsme fascinováni detaily a barevností těchto historických uměleckých děl. Stáli jsme uprostřed těchto pozoruhodných mozaik, zcela pohlceni pocitem, že se propojujeme s minulostí.
Poté jsme se vydali k Pafoské pevnosti, která se nacházela nedaleko od mozaik. Tato majestátní stavba nás uchvátila svým starobylým vzhledem a výhledem na moře. Procházeli jsme po kamenných podložích. Ze zbytků opevnění jsme obdivovali panoramatický výhled na pobřeží.
Cestou zpět jsme se zastavili na jednom z nejznámějších míst na Kypru – Afroditině pláži. Tato nádherná písečná pláž nese legendu o bohyni lásky a krásy Afroditě. Bylo těžké odolat pokušení a nevykoupat se v průzračných vodách Středozemního moře.






Třetí den našeho pobytu na Kypru jsme se rozhodli začít relaxací na městské pláži v Larnace. Ráno jsme se vydali směrem k promenádě a ocitli se uprostřed živé atmosféry. Slunečníky se tyčily nad pískem a sluneční paprsky zářily na azurové moře. Rozprostřeli jsme své ručníky na pláži a zabořili nohy do teplého písku. Chvíle strávená na městské pláži byla plná slunečního hřejivého objímání, osvěžujícího moře a vůně soli ve vzduchu.
Po obědě jsme se vydali na výlet na Cape Kiti pláž. Tato oblíbená pláž, nacházející se nedaleko od Larnaky, lákala svým křišťálově čistým mořem a písečným pobřežím. Ponořili jsme se do moře a zaplavali v jeho osvěžujících vlnách. Cape Kiti pláž nás okouzlila svou příjemnou atmosférou a krásou.



Čtvrtý den na Kypru jsme se vydali na výlet z Larnaky do pohoří Troodos, které se nachází ve vnitrozemí ostrova. Cesta nás vedla serpentýnami mezi malebnými horskými scenériemi. Jak jsme se vzdalovali od pobřeží, teplé počasí ustoupilo mírnému chladu a čistému horskému vzduchu.
Naše první zastávka byla u Kykkos kláštera, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Kypru. Byli jsme okouzleni jeho historickou architekturou a nádhernou okolní krajinou. Procházeli jsme se klášterními chodbami a obdivovali vnitřní fresky a ikony. Klášter Kykkos je také domovem jedné z nejvzácnějších ikon východního křesťanství, Panny Marie Kykkotské.
Po obědě jsme pokračovali ve výletu a navštívili jsme Manzaris hrobku. Tam jsme navštívili budovu zdobenou náboženskými malbami a cestu jsme zakončili návštěvou samotné hrobky.
Cesta zpět k Larnace byla plná krásných výhledů a pohledů na zelené kopce Troodos. Avšak předtím, než jsme se vrátili do města, jsme se rozhodli zastavit na pláži v Limasolu. Limasol pláž byla příjemným zastavením na naší cestě, které nám přineslo relaxaci a odpočinek.






















Pátý den na Kypru jsme začali tím, že jsme si užili ráno na městské pláži v Larnace. Slunce nám přálo a voda byla osvěžující. Plavali jsme ve vlnách a opalovali se na písku, vychutnávajíce si pohodu a relaxaci.
Odpoledne jsme se přesunuli na Cape Kiti pláž, která se nacházela v malebném pobřežním prostředí. Tato klidná pláž nás lákala svými azurovými vlnami a mírným vánkem. Procházeli jsme se po měkkém písku a obdivovali nádherný výhled na oceán.
Naše chuťové buňky jsme potěšili večeří v restauraci Zephyros. Ochutnali jsme skvělé speciality místní kuchyně. Mezi nimi byl i čerstvě připravený mečoun, který nám rozplýval na jazyku svou šťavnatostí a bohatým mořským aroma. Také jsme se neodvážili vynechat „village macaroni“, tradiční kyperskou specialitu, která nás okouzlila svou jednoduchostí a autentickým příchutím.




Závěrečný shrnutí:
Letenky přišli na cca 25 tisíc korun v sezóně, takže mimo ni je pořídíte levněji.
Ubytování nás vyšlo na 15 tisíc korun pro 4 lidi na 6 nocí.
Půjčení auta přišlo na 6000 tisíc korun na 6 dní
Nákup potravin v supermarketu ceny obdobné našim. Na ostrově jsou podobné supermarkety jako v Čechách nebo lokální obchůdky.
Restaurace jídlo sandwitch 5 euro, kebab 7 euro, pizza 10 euro, mečoun 16 euro, Cyprus local coffee (turek) 1,5 eura, espresso freddo 4,50 euro, waffle 6 euro, kopeček zmrzliny 1,5 eura. Ceny byly proměnlivé dle místa a úrovně restaurace.